top of page

8 japán ünnep, amihez valamilyen étkezési szokás köthető

Writer's picture: Kelet KincseiKelet Kincsei

Updated: Dec 9, 2021

Ha bizonyos ünnepek alatt Japánban tartózkodsz, akkor lehetőséged lesz megkóstolni a hagyományos japán ételeket, ugyanis szinte minden alkalomhoz különböző étel illik a szokások szerint. Ebben a blogposztunkban szeretnénk bemutatni olyan ételeket, amelyeket muszáj megkóstolnod, ha az adott ünnep idején a szigetországban vagy!


Újév, január 1-3.

Az Osechi Ryouri egy különleges étel, amelyet kizárólag újévkor fogyasztanak Japánban, olyannyira, hogy listában szereplő ételek közül ez az egyetlen, amellyel tényleg nem lehet találkozni az év többi napján. Ennek oka, hogy ezeket a különleges dobozba zárt ételeket előre elkészítik már, hogy újév első három napján csak az istenek köszöntésével kelljen foglalkoznia az embereknek, ne pedig olyan teendők elintézésével, mint például a főzés. Az ételeket a Jyubako nevű speciális edényben szolgálják fel, amelyben olyan fogások találhatóak, amik boldogságot és egészséget hoznak a családnak. A dobozban találhatóak különleges ínyenc falatok, grillezett és párolt zöldségek és halak, valamint savanyított zöldségek.


Az Osechi Ryouri mellett újév napján a Zouni nevezetű ételt fogyasztják a japánok, amely egy zöldségekkel főtt mochi. A Zouni fogyasztása területenként eltér, ugyanis nagy különbség mutatkozik Kelet- és Nyugat-Japán között. Tokió környékén általában átlátszó levessel és téglalap alakú mochival készítik az ünnepi ételt, ameddig Nyugat-Japánban miso levessel és kerek mochival tálalják fel.


Január 7.

A Nanakusa gayu elnevezésű rizskását január 7-én reggelire fogyasztják Japánban. A Nanakusa hét gyógynövényt jelent, emiatt értelemszerűen hét gyógynövényből készül a rizskása: vízi borkóró, pásztortáska, gyopáros üröm, tyúkhúr, közönséges mellbimbó, tarlórépa és retek felhasználásával készítik el az időszámításunk előtti 8-11. századból eredő ételt. A kása speciális előkészítést igényel, amelyet még előző este el kell végezni, de megéri az előkészületeket az étel, ugyanis hosszú életet és egészséget ígér fogyasztójának.


Január 11. vagy 20.

Kagami biraki-nak nevezik az alkalmat, amikor megeszik a mochit, amelyet az isteneknek vagy Buddhának ajánlottak újévkor. Az emberek ilyenkor hálát adnak az isteneknek/Buddhának, és megeszik az áldozatot hosszú élet és egészség reményében. Ilyenkor a mochit legtöbbször a már említett Zouni formájában vagy Shiroku-ként fogyasztják, amely vörösbablevesben lévő mochi.


Lányok ünnepe, március 3.

Bár nem világos, hogy az emberek miért kezdték el a Chirashi sushit a lányok napjához kötni, mivel az év többi napján is ugyanúgy fogyasztják, a hozzá való öntetek korábban kedvező hatást jelentettek a lányok életére. Például a garnélarák hosszú élettartamot, a bab pedig a szorgalmas munkát eredményezett fogyasztójának. Maga a Chirashi sushi egy sushi rizs, amelyre különböző feltéteket pakolnak.


Obon, augusztus 14-15.

Az obon egy japán buddhista hagyomány, amelyet az ősök tiszteletére rendeznek augusztus 15-e tájékán. Ebben az időszakban a japánok nem használnak semmilyen állati eredetű terméket, mivel a buddhizmus tiltja az erőszakot, ezáltal az állatok megölését is. Az nem teljesen egyértelmű, hogy ilyenkor miért Shoujin Ryouri konyha ételeit fogyasztják, amely zöldségből, babból és gabonából áll, de így alakult ki a szokások alapján. Ám nem csak a japánok fogyasztják a konyha ételeit, hanem ugyanazokat az ételeket készítik és áldozzák fel az ősök szellemeinek is, akik a hagyományok szerint ez idő alatt meglátogatják ezt a világot.


Doyou no ushi no hi

A Doyou no ushi no hi szó szerint az ökör napját jelenti, és ilyenkor az a szokás, hogy angolnát esznek a japánok. A Doyou no ushi no hi minden évben más napra esik, mivel pontos dátumát a nap állása határozza meg, de általában július 19. és augusztus 7. között van. Az angolna evésének szokása a 18. században kezdődött, de a japán költészet legrégebbi gyűjteményében - amely a 8. századból ered – is már azt írták, hogy az emberek angolnát, tápanyagban gazdag ételt ettek, hogy túléljék a forró nyarat.


Téli napforduló

A téli napfordulókor szívesen fogyasztanak a japánok sütőtököt, mivel egy mondás úgy tartja, hogy ha sütőtököt fogyasztasz a téli napfordulón, akkor nem fogsz megfázni. Úgy tartják, hogy az emberek azért kezdtek tököt enni a téli napfordulókor, mert azt hitték, hogy a negatív energia a téli napfordulókor megnő, mivel ez az év legrövidebb napja. Előfordulhat, hogy ezt csak korábban asszonyok mesélték, de a sütőtök tele van A-vitaminnal és béta-karotinnal, így immunerősítő ételnek számít. Nem csak sütőtököt fogyasztanak ilyenkor, hanem más "n" (ん) betűvel ellátott ételeket is, ugyanis az úgy hangzik, mint az "un" (運, szerencse), amelyről úgy tartják szerencsét hoz ilyenkor. Ezért a kedvelt ételek közé tartozik ilyenkor a sárgarépa (ninjin) és a ginkgo (ginnan), de a sütőtök (nankin) a legnépszerűbb mind közül.


Szilveszter, december 31.

Természetesen az év utolsó napjához tartozó étel kiválasztásához is kötődik valamilyen hagyomány a japán kultúrában, ugyanis ezen a napon Toshikoshi Soba-t fogyasztanak az emberek. A soba tészta fogyasztásának oka az, hogy a japán tészták közül a soba tészta törik a legkönnyebben, ezért annak fogyasztásával minden balszerencsét letörnek, mielőtt eljön az új év. Ennek a hagyománynak az elterjedése már a 17. században elkezdődött, és azóta is széles körben gyakorolják. Egy 2012-ben végzett felmérés alapján a japánok 57,6%-a fogyaszt Toshikoshi Soba-t szilveszter napján.





17 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


Iratkozz fel receptkönyvért és extra tippekért!

©2023 by Mrs Frost. Proudly created with Wix.com

bottom of page